IMITACJA MURU PRUSKIEGO – jak wykonać mur pruski?

Oryginalny sposób wykończenia elewacji budynku może być pewnego rodzaju wizytówką domu. Nie oznacza to jednak, że należy inwestować duże sumy pieniędzy na materiały, które zastąpią wysłużony tzw. “baranek”. W zamierzchłych czasach popularny był styl mur pruski, czyli konstrukcja oparta na drewnianych ryglach. Charakteryzowała się ona dość prostą i tanią metodą budownictwa, a dzisiaj w wersji zmodernizowanej wraca do mody – projektanci coraz częściej sięgają do tego typu wykończenia ścian zewnętrznych budynku, ponieważ jest to charakterystyczne rozwiązanie, które jednocześnie nawiązuje do tradycji i kultury lokalnych rejonów.

Podstawowe pytanie brzmi: jak wykonać elewację mur pruski, zachowując przy tym dzisiejszą technologię? Murowane ściany, żelbet, ocieplenie w postaci płyt styropianowych – to wszystko nijak się ma do sposobu wykonania tradycyjnego muru pruskiego. Na szczęście z pomocą przychodzą drewnopodobne okładziny elewacyjne, ale o nich nieco później, skupmy się najpierw na murze pruskim.

MUR PRUSKI – HISTORIA

Rejonem w którym najczęściej można spotkać budynki wykonane systemem mur pruski jest zachodnia część Europy oraz tereny Polski np. Kaszuby, Pomorze, Sudety. Taki sposób wykonywania ścian budynków znany był już w średniowieczu, a zdobytą popularność zawdzięczał przede wszystkim prostocie wykonania oraz dostępności i ceny materiałów budulcowych (drewno, glina, słoma, cegły). Największe rozpowszechnienie tego stylu przypada na XIX wiek, kiedy to był popularnie stosowany na ówczesnych terenach Prus – dzięki temu zawdzięcza swoją nazwę.

historia muru pruskiego

źródło: navtur.pl

mur pruski czarno bialy

źródło: wikipedia.org

ŚCIANA SZACHULCOWA – konstrukcja szachulcowa

Konstrukcję muru pruskiego stanowi ściana szachulcowa wykonana z drewnianych bali, która to następnie zostaje wypełniona cegłami wypalanymi z gliny. Istnieje duże niedoprecyzowanie w definicji tego stylu, ponieważ jest on często mylony z tzw. szachulcem, którego konstrukcja oparta jest również na drewnie, lecz różni się on wypełnieniem – zamiast cegieł są stosowane tańsze i łatwiej dostępne materiały takie jak np. mieszanka gliny ze słomą. Nieporozumienie to wynika z faktu, że warstwę wierzchnią w obu przypadkach stanowił tynk wykonany z białego lepiszcza, co uniemożliwiało rozróżnienie tych dwóch metod wykonywania ścian, co z kolei sprawiło, że określenie mur pruski zaczęto stosować jako nazwę ogólną tego typu architektury.

Drewniane części ryglowe a żelbet

Fachówka (inna nazwa dla muru pruskiego; od fachwerk) jest rodzajem ściany szkieletowej wykonanej z rygli (belek, desek), które to następnie zostają wypełnione. Warto w tym momencie się odnieść do współczesnych metod budownictwa oraz panujących trendów. Faktem jest, że fachówka z powrotem staje się modna – jako wizualne wykończenie ściany, natomiast nie można tego samego powiedzieć o aspekcie technicznym. W obecnych czasach drewno rzadko stanowi konstrukcję ściany i z wielu powodów jest wypierane przez metodę murarską, bądź beton zbrojony żelaznymi prętami.

źródło: murpruski.pl

otynkowany mur pruski

źródło: polskaniezwykla.pl

PRUSKI MUR NA NOWOCZESNEJ ELEWACJI

Mając na uwadze powyższe informacje łatwo sobie uzmysłowić, że chcąc uzyskać efekt w stylu mur pruski, a jednocześnie trzymać się dzisiejszych standardów budowlanych, dochodzi do swojego rodzaju konfliktu: jak wybudować ściany budynku, aby uzyskać oczekiwany efekt? Odpowiedź brzmi: według dzisiejszych technologii.

Jak ocieplić mur pruski?

Pozostając przy dzisiejszych standardach budowlanych należy mieć na uwadze termoizolacje ścian budynku. Najpowszechniejszą metodą izolacji termicznej jest wykonanie bezspoinowego systemu ocieplenia (BSO / ETICS), który w uproszczeniu zakłada ocieplenie ścian płytami styropianowymi lub z wełny mineralnej. Nie będziemy się w tym miejscu rozwodzić nad zaletami oraz wadami takiego rozwiązania, a skupimy się na efekcie, który nas interesuje: murze pruskim. Wykonanie zewnętrznej konstrukcji z desek jest możliwe, ale niesie za sobą szereg konsekwencji. Mianowicie do zbrojonego ocieplenia nie da się tak po prostu przykleić desek – ze względu na specyfikę drewna nie jest to możliwe. Oczywiście mowa tutaj o trwałym rozwiązaniu, które przetrwałoby próbę czasu. Co w takim razie jest potrzebne? Konstrukcja nośna przytwierdzona do ściany, do której wspomniane deski można by zamontować w sposób trwały np. wkrętami. Takie rozwiązanie ma niestety dwie poważne wady. Po pierwsze znacząco zwiększa koszty robocizny (koszt konstrukcji, czas wykonania, poziom skomplikowania). Po drugie zmniejsza skuteczność izolacji termicznej ściany w skutek występowania mostków termicznych, co jest zaprzeczeniem modelu tzw. domu pasywnego.

Co w takim razie? Odpowiedź brzmi jak poprzednio: stosować obecne standardy. W tym momencie zbliżamy się do punktu kulminacyjnego, czyli naszej propozycji jak wykonać mur pruski. Oferujemy Państwu drewnopodobne listwy elewacyjne, które jako element ozdobny mogą stanowić wykończenie ścian elewacji, czyli imitację muru pruskiego. Mowa tutaj przede wszystkim o listwach Rustic Wood, które posiadają najbardziej rustykalną strukturę oraz mają długość 3 metry, co jest bardzo ważne przy wykonywaniu tego typu imitacji.

WYKONANIE MURU PRUSKIEGO

cięcie listew
jak przykleic deski
mur pruski przed malowaniem
nakładanie kleju
skosna deska
imitacja muru pruskiego

Wykonanie muru pruskiego z wykorzystaniem listew Rodeo jest stosunkowo proste. Należy zacząć od planu rozmieszczenia profili na elewacji oraz przycięcia ich do odpowiednich długości. Montaż należy przeprowadzić za pomocą kleju dyspersyjnego, w taki sposób aby listwy cało-powierzchniowo przylegały do podłoża oraz żeby ich krawędzie były odpowiednio uszczelnione – tak, aby nie było możliwości przedostawania się pod ich powierzchnię wody opadowej. Po wykonanym klejeniu całość pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, a następnie przystępujemy do malowania profili. Końcowym etapem jest wykonanie wyprawy tynkarskiej w tzw. “okienkach”, czyli pomiędzy listwami. Żeby wykonać tą czynność prawidłowo, zaleca się najpierw obkleić listwy taśmą malarską, a na koniec ją zerwać – tynk powinien dochodzić do listew i dodatkowo uszczelniać łączenie.

Złącza ciesielskie

mur pruski na elewacji

W celu uzyskania jeszcze bardziej wiarygodnej imitacji muru pruskiego proponujemy Państwu materiał uzupełniający w postaci imitacji złącza ciesielskiego. Tak wykonana elewacja na pewno przyciągnie uwagę swoją oryginalnością, nawiązaniem do tradycji, a jednocześnie umożliwi zastosowanie standardowych metod budowania i ocieplania ścian budynku.

ZDJĘCIA Z WYBRANYCH INWESTYCJI